BIOLOGICZNA REKULTYWACJA STAWU GŁÓWNEGO W PARKU MIEJSKIM W PRUSZKOWIE

W dniu 14 maja 2018 r. firma „bioArcus”, na zlecenie Urzędu Miasta Pruszkowa, przeprowadziła działania zmierzające do biologicznej rekultywacji stawu głównego oraz kanału łączącego stawy Nr 1 i 2. Poniżej prezentujemy opis zastosowanej przez firmę „bioArcus” metody. Pozytywne skutki przeprowadzonej akcji powinny być widoczne po około dwóch tygodniach.

Duże, naturalne zbiorniki wodne są zazwyczaj wypełnione czystą wodą zapewniającą optymalne warunki środowiskowe dla intensywnego życia biologicznego. W sztucznych zbiornikach wodnych, często położonych w miejscach wyznaczonych przez człowieka czasami dochodzi do niepożądanych procesów fizyko-chemicznych, które mogą wywoływać np. nadmierny rozwój alg, zarastanie powierzchni zbiornika, obniżenie przejrzystości/klarowności wody czy powstawanie nadmiernego osadu organicznego. Ograniczone ekosystemy wodne takie jak stawy są systemami mniej stabilnymi. Z powodu niewielkich możliwości odnowienia zasobów wody jakiekolwiek zanieczyszczenia są trudne do usunięcia. Brak występujących prądów wodnych prowadzi do ograniczenia ilości tlenu w wodzie, co może prowadzić do zaburzeń równowagi biologicznej i degradacji wodnej fauny i flory. Znaczne ilości związków azotu i fosforu dostające się do zbiorników wodnych z zewnątrz oraz substancje organiczne zalegające na dnie wywołują wzrost żyzności, co wywołuje intensywny rozwój biomasy (dynamiczny rozwój filtoplanktonu), zużywającej duże ilości tlenu. Niedostatek tlenu i nadmiar substancji zawieszonych w wodzie ograniczają rozwój organizmów wodnych, powodują wytwarzanie dużych ilości osadu i jednoczesne zarastanie zbiorników wodnych (eutrofizacja). Jeżeli procesy eutrofizacji przebiegają naturalnie, są umiarkowane i rozłożone w czasie - zazwyczaj nie zagrażają danemu ekosystemowi. W przypadku nadmiernej eutrofizacji występują niekorzystne efekty zagrażające równowadze biologicznej w danym siedlisku i stabilności biocenozy. W przypadku naturalnego oczyszczania wód w przyrodzie znaczącą rolę odgrywają mikroorganizmy. W większości przypadków mikroorganizmy są nieszkodliwe, pożyteczne, a nawet niezbędne dla funkcjonowania fauny i flory oraz zachowania prawidłowych relacji w ekosystemie. Niezależnie od tego, gdzie występują (gleba, powietrze, woda, organizmy zwierzęce / roślinne), mikroorganizmy tworzą zbiorowiska zwane mikroflorą. Społeczności te mogą być wysoce zróżnicowane i bardzo złożone. Każdy rodzaj, a nawet gatunek bakterii pełni określoną funkcję w ramach danej biocenozy. Po aplikacji preparatu do zbiornika wodnego, mikroorganizmy przechodzą w stadium aktywne i zaczynają pobierać składniki pokarmowe dla zapewnienia realizacji swoich potrzeb życiowych (oddychanie, zapewnienie energii dla procesów metabolicznych, wzrost, rozmnażanie itp.).

Technologia stosowana przez firmę „bioArcus”, w odróżnieniu od stosowanych powszechnie metod mechanicznego bądź chemicznego sposobu rekultywacji zbiorników wodnych, polega na rekultywacji zbiornika poprzez odpowiednie wprowadzenie mieszaniny saprofitycznych mikroorganizmów wyselekcjonowanych pod względem wysokiej aktywności metabolicznej i efektywności rozkładu materii organicznej, co prowadzi do zainicjowania procesu samooczyszczania ekosystemu wodnego. Celem dodatkowego zaszczepienia mikroorganizmami danego zbiornika wodnego jest zainicjowanie procesów samooczyszczenia prowadzących do „ożywienia” ekosystemu wodnego. W skład używanego do naszej rekultywacji preparatu „CKM Bio Revital” wchodzą bakterie kwasu mlekowego, bakterie fotosyntetyczne i grzyby jednokomórkowe. Co ważne: mikroorganizmy wchodzące w skład preparatu są dokładnie przebadane w zakresie bezpieczeństwa dla ludzi, organizmów wodnych i naziemnych (zwierzęta) i są całkowicie bezpieczne. Należy podkreślić, że biologiczna metoda poprawy jakości wody w stawach jest znacznie tańsza od wymienionych wcześniej metod, mechanicznej bądź chemicznej, a ponadto mniej inwazyjna, jeśli chodzi o ingerencję w środowisko. Zaszczepienie zbiornika wybranymi mikroorganizmami, które pełniąc rolę liderów uaktywniają bakterie obojętne, prowadzi do uruchomienia procesów fermentacji materii organicznej, ograniczając jednocześnie procesy gnilne. Konsekwentne stosowanie biologicznej rekultywacji, spowoduje systematyczną mineralizację osadów organicznych gromadzących się na dnie zbiornika.

Wprowadzenie do środowiska pożytecznych mikroorganizmów umożliwia:

· poprawę warunków środowiskowych dla roślin i zwierząt

· zwiększenie przejrzystości wody

· ograniczenie procesów gnilnych i redukcja nieprzyjemnych zapachów

· ograniczenie zakwitu toksycznych sinic oraz glonów nitkowatych

· zmniejszenie ilości osadów dennych (przyśpieszenie mineralizacji osadów)

· zahamowanie procesów eutrofizacji zbiorników wodnych oraz redukcję warstwy namułu

· poprawę warunków wzrostu i rozwoju ryb i innych żywych organizmów wodnych

· poprawę dostępności substancji odżywczych dla organizmów wodnych

· zwiększenie bioróżnorodności zbiorników.

Firma „bioArcus” dysponuje doświadczonym zespołem specjalistów, którzy przygotują odpowiedni dla danego środowiska skład (zestaw) mikroorganizmów i zaaplikują go przy pomocy specjalistycznego sprzętu celem dokonania biologicznej rekultywacji stawu w parku Potulickich dla osiągnięcia wspomnianych efektów. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów konieczne jest wykonanie dwukrotnego zabiegu w sezonie, np. w kwietniu i maju, a następnie powtarzanie go co sezon. W drugim i następnych latach będzie to tylko podtrzymanie uzyskanych w pierwszym sezonie wyników.